Rehabilitácia po plastike predného krížneho väzu - 3 diel

V treťom diely vám predstavíme základne cviky pre tretiu fázu rehabilitácie.

Tá začína 7. týždňom od operácie a končí približne na konci 12. týždňa. Ďalšia fáza je už špecifická pre konkrétny šport a jeho tréning, ktorý vykonávate, alebo sa naň chcete v budúcnosti zamerať. Pokiaľ takéto nároky nemáte, môžete ďalej pokračovať v cvičení podľa tohoto videa.

Ciele tejto fázy:
• Plný rozsah v operovanom kolennom kĺbe.
• Plná extenzia (prepnutie) kolenného kĺbu.
• Jazda na bicykli. Plávanie – kraul, znak. Technika prsia pre nohy nie je vhodná.
• Plná záťaž a teda stoj na samotnej operovanej dolnej končatine.
• Zvyšovanie záťaže pomocou posilňovacích gúm a viac proprioceptívneho cvičenia pomocou nestabilných plošín.
• Posilnenie svalov celej dolnej končatiny.
• Každý cvik opakujeme 8 - 12 krát.
• Cvičíme 3x – 5x týždenne.

Pri cvičení sa taktiež riaďte svojimi pocitmi ako je bolesť. Pokiaľ koleno po cvičení opuchne, ale do druhého dňa opuch ustúpi, pokračujte v už nastavenej intenzite. V prípade, že opuch zostáva aj druhý deň ráno, intenzitu znížte a so zvýšením obtiažnosti cvikov ešte pár dní počkajte. Pre zvýšenie obtiažnosti cvikov používajte zmienené posilňovacie gumy a nestabilné plošiny.

Ďalšia fáza je už špecifická pre konkrétny šport a jeho tréning, ktorý vykonávate, alebo sa naň chcete v budúcnosti zamerať. Pokiaľ takéto nároky nemáte, môžete ďalej pokračovat v cvičení podľa tohoto videa. Pokiaľ ale chcete poradiť s ďalším špecifickým cvičením od 13. týždňa, neváhajte a obráťte sa na nás v našej ordinácií Rehasport.

Dúfam, že pre vás boli videá užitočné, že všetko plne zvládate a so žiadnym cvikom nemáte problémy. Taktiež verím, že už vás koleno nebolí a začínate v ňom mať stopercentnú dôveru. Za akékoľvek dotazy a pripomienky budeme radi, rovnako ako za váš lajk alebo odber nášho kanálu. Vďaka a buďte zdraví.

Pomôcky použité vo videu nájdete na webových stránkach www.rehasport.sk.

Pokiaľ máte akékoľvek dotazy ohľadom rehabilitácie, obrátiť sa na nás môžete na https://fyzioterapia.sk/.