Videonávody tejpovania

 

 

Tejpovanie zápästia

Tejpovanie zápästia

V tomto videonávode vám ukážeme tejpovanie zápästia pre jeho stabilizáciu, vhodné napríklad po poranení zápästného kĺbu alebo pri hypermobilite. Zápästie budeme stabilizovať pomocou funkčnej korekcie, vykonáme inhibíciu k uvoľneniu svalov predlaktia a doplníme o mechanickú korekciu pre stabilizáciu samotného zápästia.


Tejpovanie ramena

Tejpovanie ramena

Tejpovanie ramena je vhodné pri poúrazových stavoch, preťažení ramena alebo pri nešpecifickej bolesti v ramennom kĺbe. Deltový sval budeme inhibovať k jeho uvoľneniu a znížime jeho napätie. Pásku teda lepíme na pretiahnutý ramenný sval, avšak bez natiahnutia. Druhá tejpovacia páska dopĺňa aplikáciu mechanickú korekciu slúžiacu k centrácii ramenného kĺbu.


Tejpovanie členku

Tejpovanie členku

V tomto videonávode vám ukážeme, ako vykonávať tejpovanie pri nestabilite vonkajšieho členku spôsobenú výronom. Táto technika dodá členku spevnenie a istotu. Tejpovaciu pásku v tomto prípade lepíme v aktívnej zóne s napätím 75-100% a kotvy tejpu bez napätia. Pri aplikácii pásky na chodidlá môžete pre zlepšenie lepivosti použiť lepidlo na tejp v spreji.


Tejpovanie kolena

Tejpovanie kolena

Tejpovanie kolena patrí medzi najčastejšie využívané techniky tejpovania. Tejpovacia páska sa lepí bez napätia v čo možno najväčšom ohnutí kolena. Táto aplikácia tejpovania pomáha odstrániť opuch znížiť bolestivosť a urýchliť hojenie kolena.


Tejpovanie chrbta

Tejpovanie chrbta

Tejpovanie chrbta v bedrovej oblasti je jednou z najjednoduchších, ale zároveň najúčinnejších metód tejpovania. Tejpovaciu pásku lepíme bez napätia na pretiahnutý chrbát. Tejpovacia páska po nalepení oblasť odľahčuje a pomáha uvoľniť stuhnuté alebo natiahnuté svaly.


Tejpovanie kolenného väzu

Tejpovanie kolenného väzu

Tejpovanie kolenného väzu dodáva istotu poraneným alebo oslabeným kolenám. Pri tejto aplikácii sa tejpovacia páska lepí v oblasti väzu s plným napätím, pri miernom pokrčení kolena.


Tejpovánie trapézu

Tejpovanie trapézu

Tejpovanie trapézového svalu patrí medzi časté tejpovacie techniky. Používame ju pri akútnom probléme krčnej chrbtice, pri preťažení trapézového svalu z častého sedenia pri PC alebo aj zo stresových príčin. Trapézový sval budeme inhibovať k jeho uvoľneniu a zníženiu jeho napätia. Tejpovaciu pásku teda lepíme na natiahnutý sval ( od ramena smerom k záhlaviu pri úklone krčnej chrbtice na opačnú stranu s ľahkou rotáciou). To isté zopakujeme na druhej strane.


Tejpovanie zadného stehenného svalu

Tejpovanie zadného stehenného svalu

V tomto videonávode Vám ukážeme tejpovanie stehenného svalu. Býva často bolestivý z dôvodu preťaženia alebo aj z mikrotraumatizácie. Opäť použijeme inhibičnú techniku k odľahčeniu poškodeného svalu. Pásku vymeriavame od hlavičky fibuly po sedací hrboľ v natiahnutí segmentu (pokrčenie a vnútorná rotácia v bedre, prepnutie kolena).


Tejpovanie kolena a predného stehenného svalu

Tejpovanie kolena a predného stehenného svalu

Pokiaľ je zvýšené napätie predného stehenného svalu spojené s bolestivosťou na prednej strane kolena použijeme túto techniku. Dĺžku tejpu vymeriavame v zanožení bedrového kĺbu a pokrčení kolenného kĺbu od prednej hornej spiny až po drsnatinu predkolennej kosti. Jedná sa o kombináciu inhibičnej techniky stehenného svalu a priestorovej korekcie kolena.Tejpovanie achilovky a lýtka 

Táto technika je vhodná pri bolestiach Achillovej šľachy alebo aj Achillodýnií. Jedná sa o zápal šľachy a okolitých mäkkých tkanív. Použijeme kombináciu šľachovej korekcie na achillovú šľachu a inhibičnou technikou na lýtkový sval ku zníženiu jeho napätia. Dĺžku tejpu pre šľachovú korekciu vymeriame od pätovej kosti až do polovice lýtka a lepíme s napätím 75%. Inhibičnou technikou lýtkového svalu vymeriame opäť od pätovej kosti až po kondyly femuru a tejp rozstrihneme na Y, aby sme mohli obkrúžiť lýtkový sval.Tejpovanie predlaktia 

V tomto videonávode si ukážeme tejpovaciu techniku na odľahčenie bolestivého predloktia. Môže sa jednať o preťaženie z raketových športov alebo z práce na počítači. Dĺžku tejpu si vymeriame od mediálneho epikondylu po záprstné kostičky, tejp preložíme a zdvojíme a vystrihneme otvory pre dva, tri a štyri prsty. Lepíme inhibičnou technikou pre odľahčenie svalov predlaktia.